برنامه نویسی اختصاصی

برنامه نویسی اختصاصی

برنامه نویسی اختصاصی چیست ؟

هر وب سایتی با هدف خاصی طراحی و پیاده سازی می شود و طبیعتا نمی توان نرم افزار مدیریت محتوا را به گونه ای طراحی کرد که تمامی وب سایتهای اینترنتی را در برگیرد. اما به علت آنکه پایه تمامی وب سایتها تا 90 درصد با هم شباهت دارند ، سیستم های مدیریت محتوا ایجاد شده اند تا طراحی و پیاده سازی یک وب سایت را در حداقل زمان ممکن فراهم سازند . با این وجود هنوز هم وب سایتها برای رسیدن به رشد و تکامل ، و تبدیل شدن به ایده آل مشتریان نیازمند داشتن بخشهای مجزا برای برنامه نویسی می باشند . مثلا فلان کارخانه تمایل دارد وب سایت اینترنتی خود را به وسیله سیستم مدیریت محتوای Arsam CMS راه اندازی نماید لکن مدیر کارخانه اعلام می نماید که می خواهد در وب سایت ، وضعیت سهام سهامداران کارخانه را در دسترس قرار دهد تا ایشان بتوانند هر روز از طریق وب سایت از وضعیت سهام خود مطلع شوند. شرکت توسعه مجازی پس از تحلیل کامل این درخواست ، اقدام به برنامه نویسی اختصاصی و خاص منظوره آن می نماید. در واقع اینکه یک نرم افزار مدیریت محتوا برنامه نویسی اختصاصی برای مشتریان خود انجام دهد یا نه , یکی از پارامترهای سرنوشت ساز برای آن CMS می باشد .

حتی اگر شما امروز هم یک پرتال را بیابید که جامع نیازهای امروزتان باشد ، مطمئن باشید که در آینده و با توسعه وب و اینترنت نیازمند افزودن بخشهای جدیدی به وب سایت اینترنتی خود خواهید بود ، با عنایت به این مهم هیچگاه تصور ننمایید که برنامه نویسی اختصاصی بر روی یک وب سایت برای شما اهمیت چندانی ندارد و یا شما نیازی به آن نخواهید داشت . بهتر است از هم اکنون آینده نگر باشید.

برنامه نویسی اختصاصی برای سایتهای راه اندازی شده با پرتال

خدمات طراحی وب

شرکت ها , سازمان ها , ادارت , ارگان ها , کارخانجات , صنایع , موسسات و حتی افراد , به یکی یا ترکیبی از دلایل زیر , ممکن است نیاز به طراحی سایت اینترنتی خود داشته باشند.

  • اطلاع رسانی : اصلی ترین و شاید مهمترین انگیزه متقاضیان Site , اطلاع رسانی پیرامون شخص , سازمان یا شرکت متبوعه می باشد . اطلاع رسانی به معنای معرفی پیشینه و سوابق , اهداف و چشم اندازها , قوانین و مقررات , معرفی محصولات و یا خدمات , معرفی سلسله مراتب سازمانی و اشخاص مرتبط با سازمان و … می باشد . سایت هایی که صرفا جهت اطلاع رسانی راه اندازی شده اند , در واقع کاتالوگ تحت وبی هستند که اولا سهل الوصولتر از دیگر انواع کاتالوگ است , برای تمام مردم دنیا قابل دسترس است , پس از انتشار قابل ویرایش و گسترش است و ابزاری به مراتب موثر تر از هر نوع کاتالوگ دیگر است .

  • تبلیغات : گرچه تبلیغ هم , نوعی اطلاع رسانی است لکن اولا بیش از آنکه به معرفی جامع و کامل و دقیق محصولات یا خدمات اشاره داشته باشد , به جذب نظر و ایجاد انگیزه مخاطب در استفاده از آن می پردازد و ثانیا معمولا تبلیغ که هدف نهایی آن جذب سود بیشتر است , برای معرفی محصولات و خدمات بنگاه های تجاری و انتفاعی استفاده می شود تا برای سازمان های دولتی یا غیر انتفاعی.در این حالت WebSite با تکیه بیشتر بر جنبه های هنری و جاذبه های بصری با تعداد صفحات کم و متون کوتاه و استفاده بیشتر از عکس , فلش , فیلم و موزیک و با تلاش فراوان در جذب بازدیدکننده سعی در تبلیغ در اینترنت دارد .

  • تجارت الکترونیک : هدف این Web Site ها کسب درآمد از طریق وب و پولساز شدن سایت اینترنتی می باشد . ممکن است این سایت ها وسیله ای برای فروش کالاهای واقعی باشند و یا ممکن است خود محصول یا خدمات سایت هم مجازی و از جنس اطلاعات یا نرم افزار دیجیتال باشد . در حالت دوم طبیعتا می بایست بسته های نرم افزاری یا اطلاعاتی , برای همه یا بخشی از مخاطبان آنقدر مهم و مورد نیاز باشد تا حاضر شوند برای آن مبلغی را پرداخت نمایند .

  • اتوماسیون تحت وب : هدف سایت های اتوماسیون اینترنتی , بوجود آوردن بستری تحت وب برای انجام امور اداری , سازمانی و تعامل شرکت/سازمان با دیگر سازمان ها و یا مشتریان و مخاطبان خود تحت اینترنت است . در این حالت , شرکت یا سازمان که هویتی واقعی دارد , همه یا بخشی از فعالیت خود را بر روی وب مستقر می نماید تا آنچه از کار , تعاملات , رد و بدل ها و … که دیروز بصورت فیزیکی صورت می گرفت امروز بصورت مجازی رد و بدل شود.

Arsam CMS

مشتری Arsam CMS به قابلیت های آن محدود نخواهد بود. به عبارت دیگر , در موارد نادری که ممکن است کل سایتی که مشتری می خواهد در بستر سیستم مدیریت محتوای Arsam CMS قابل تعریف نباشد (وب سایت خاص منظوره) که طبیعتا نیاز به برنامه نویسی اختصاصی آن خواهد بود , تیم فنی برنامه نویس Arsam CMS , پس از تعامل با مشتری و مشخص شدن اینکه چند درصد سایت قابل پیاده سازی با Arsam CMS و چند درصد نیازمند برنامه نویسی اختصاصی است , آمادگی ایجاد هرگونه قابلیت , ویژگی و کاربرد تازه تحت وب را , به نحوی هماهنگ با بقیه اجزاء Arsam  CMS دارد . لذا مشتریانی که قصد ایجاد محیط مجازی خاصی دارند , می توانند با بهر گیری از Arsam  CMS و فاز بندی پروژه 70 , 80 یا حتی 90 درصد از سایتشان را بسیار سریع راه اندازی نمایند تا درصد باقیمانده در مدتی مقرر طراحی و به سایتشان الحاق گردد.

یکی از ضعف های نرم افزارهای مدیریت محتوای سورس باز که استفاده از آن نیز رواج دارد این است که به علت آنکه اینگونه نرم افزارها در شرکتهای طراح سایت برنامه نویسی نشده اند و از شرکتهای خارجی گرفته شده و به زبان فارسی برگردانده شده اند ، لذا راه اندازی سایت با آنها مستلزم این است که امکان برنامه نویسی اختصاصی وجود نداشته باشد زیرا شرکتهایی که از این گونه سیستم ها استفاده می نمایند احاطه ای نسبت به نرم افزار و نحوه برنامه نویسی آن ندارند . این یک معزل بزرگ برای خریداران اینگونه از محصولات محسوب می شود.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *